Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2015

Ποιοι βουλευτές εκλέγονται

Ποιοι βουλευτές εκλέγονται – Συνεχής ενημέρωση

Δείτε τους βουλευτές που εκλέγονται μέχρι αυτή την ώρα. Συνεχής ενημέρωση από το enikos.gr.
Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ στις μεγαλύτερες εκλογικές περιφέρειες

Στις 145 έδρες (έναντι 149 στις εκλογές του Ιανουαρίου) φέρεται να διαμορφώνεται η δύναμη του ΣΥΡΙΖΑ με καταμετρημένο σχεδόν το 50% της επικράτειας, ποσοστό που αποτελεί το ελάχιστο αποδεκτό για ασφαλή εκτίμηση ειδικότερα αν τελικά η Λαϊκή Ενότητα δεν καταφέρει να εισέλθει στη Βουλή.
Οι υποψήφιοι των σημαντικότερων εκλογικών περιφερειών που φέρονται να επιτυγχάνουν την εκλογή τους στη Βουλή είναι οι εξής:

Α΄ Αθηνών (4): Αλέξανδρος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης και Νίκος Φίλης
Β΄ Αθηνών (18): Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, Νίκος Τόσκας, Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης και Γιώργος Κυρίτσης
Α΄ Πειραιώς (5): Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά και Πανάγος Γεωργόπουλος
Β΄ Πειραιώς (3): Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη και Εύη Καρακώστα
Αττικής (5): Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας και Γιάννης Δέδες
Α΄ Θεσσαλονίκης (6): Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλος Μηταφίδης και Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης
Β΄ Θεσσαλονίκης (2): Σωκράτης Φάμελλος και Δημήρης Μάρδας
Αχαΐας (3): Σία Αναγνωστοπούλου, Κωνσταντίνος Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης
Ηρακλείου (5): Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης και Μιχαήλ Κλάδος. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα της Λάρισας τότε εκλέγεται και η Φανή Κουτσουμπού - Παπαδάκη
Λαρίσης (2): Αλέξης Τσίπρας και Άννα Βαγενά. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Νίκος Παπαδόπουλος
Αιτωλοακαρνανίας (3): Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου και Δημήτρης Δούρος

Οι βουλευτές της ΝΔ στις μεγαλύτερες εκλογικές περιφέρειες
Μία έδρα χάνει η ΝΔ σε σχέση με τις εκλογές του Ιανουαρίου καθώς με βάση την κατανομή των εδρών στο 55% της επικράτειας λαμβάνει 75 από 76 που είχε στην προηγούμενη Βουλή.
Οι βουλευτές που εκλέγονται με το κόμμα στις μεγαλύτερες εκλογικές περιφέρειες της χώρας είναι οι εξής:
Α΄Αθηνών (4): Όλγα Κεφαλογιάννη, Βασίλης Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη και Νικήτας Κακλαμάνης
Β΄ Αθηνών (11): Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Άδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Άννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου και Γεράσιμος Γιακουμάτος. Εάν ο κ. Μεϊμαράκης επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Αργύρης Ντινόπουλος.
Α΄ Πειραιώς (1): Κωνσταντίνος Κατσαφάδος
Β΄ Πειραιώς (1): Γιάννης Τραγάκης
Αττικής (3): Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου και Γιώργος Βλάχος
Α΄ Θεσσαλονίκης (4): Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης και Ελένη Ράπτη
Β΄ Θεσσαλονίκης (2): Θεόδωρος Καράογλου και Σάβας Αναστασιάδης
Αχαΐας (1): Ανδρέας Κατσανιώτης
Ηρακλείου (1): Βαγγέλης Μεϊμαράκης. Εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται και ο Λευτέρης Αυγενάκης.
Λαρίσης (2): Μάξιμος Χαρακόπουλος και Χρήστος Κέλλας
Αιτωλοακαρνανίας (2): Μάριος Σαλμάς και Κώστας Καραγκούνης


Τα υπόλοιπα κόμματα

Το ΠΑΣΟΚ, η Χρυσή Αυγή και φυσικά η Ένωση Κεντρώων είναι τα κόμματα (εκτός των δύο μεγάλων) που ενίσχυσαν τις δυνάμεις τους σε σχέση με τις προηγούμενες εκλογές. Στον αντίποδα το Ποτάμι και δευτερευόντως οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και το ΚΚΕ έχουν υποστεί απώλειες.


Με καταμετρημένο σχεδόν το 60% των ψήφων της επικράτειας η Χρυσή Αυγή εκλέγει 19 βουλευτές από 17 τον Ιανουάριο, το ΠΑΣΟΚ 17 από 13, το ΚΚΕ 14 από 15, το Ποτάμι 11 από 17, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 10 από 13 και η νεοφώτιστη στη Βουλή Ένωση Κεντρώων εκλέγει 9 βουλευτές.
Ειδικότερα, οι βουλευτές που εκλέγονται από τα ανωτέρω κόμματα είναι οι εξής:

Χρυσή Αυγή:

Χρήστος Παππάς (Επικρατείας)
Νίκος Μιχαλολιάκος (Α΄ Αθηνών), ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθήνας τότε εκλέγεται η Δήμητρα Βελέτζα
Γιώργος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος, καθώς και Ελένη Ζαρούλια στη Β΄ Αθηνών εάν ο κ. Μιχαλολιάκος επιλέξει την έδρα της Α΄ Αθηνών
Νικόλαος Κουζηλός (Α΄ Πειραιώς)
Ηλίας Κασιδιάρης (Αττικής)
Μιχάλης Αρβανίτης (Αχαΐας)
Ευάγγελος Καρακώστας (Βοιωτίας)
Νίκος Μίχος (Ευβοίας)
Μιχάλης Τσακίρης (Ημαθίας)
Αντώνης Γρέγος (Α΄ Θεσσαλονίκης)
Ιωάννης Αϊβατίδης (Κερκύρας)
Χρήστος Χατζησάββας (Κιλκίς)
Δημήτρης Βλαχόπουλος (Κορινθίας)
Γιώργος Δημακογιάννης (Λακωνίας)
Δέσποινα Σβερώνη – Χονδρονάσιου (Λαρίσης)
Παναγιώτης Ηλιόπουλος (Μαγνησίας)
Ιωάννης Σαχινίδης (Πέλλας)
Απόστολος Γκλέτσος (Φθιώτιαδς)

Δημοκρατική Συμπαράταξη (ΠΑΣΟΚ – ΔΗΜΑΡ):
Θανάσης Θεοχαρόπουλος (Επικρατείας)
Κώστας Σκανδαλίδης (Α΄ Αθηνών)
Φώφη Γεννηματά και Ανδρέας Λοβέρδος (Β΄ Αθηνών) καθώς και Μιχάλης Χρυσοχοΐδης εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Αχαΐας
Εύη Χριστοφιλοπούλου (Αττικής)
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)
Γιάννης Μανιάτης (Αργολίδος)
Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος (Αρκαδίας)
Φώφη Γεννηματά (Αχαΐας) και Θεόδωρος Παπαθεοδώρου εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών
Χαρά Κεφαλίδου (Δράμας)
Γιάννης Κουτσούκος (Ηλείας)
Βασίλης Κεγκέρογλου (Ηρακλείου)
Ευάγγελος Βενιζέλος (Α΄ Θεσσαλονίκης)
Γιώργος Αρβανιτίδης (Β΄ Θεσσαλονίκης)
Μιχάλης Τζελέπης (Σερρών)
Νίκος Τσώνης (Φθιώτιδος)
Ιωάννης Δριβελέγκας (Χαλκιδικής)

ΚΚΕ:
Αλέκα Παπαρήγα (Επικρατείας)
Λιάννα Κανέλλη (Α΄ Αθηνών)
Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης και Χρήστος Κατσώτης (Β΄ Αθηνών)
Διαμάντω Μανωλάκου (Β΄ Πειραιώς)
Γιάννης Γκιόκας (Αττικής)
Νίκος Μωραΐτης (Αιτωλοακαρνανίας)
Νίκος Καραθανασόπουλος (Αχαΐας)
Μανώλης Συντυχάκης (Ηρακλείου)
Γιάννης Δελής (Α΄ Θεσσαλονίκης)
Θανάσης Βαρδάλης (Β΄ Θεσσαλονίκης)
Γιώργος Λαμπρούλης (Λαρίσης)
Σταύρος Τάσσος (Λέσβου)

Το Ποτάμι:
Σπύρος Λυκούδης (Α΄ Αθηνών)
Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης και Γιώργος Αμυράς (Β΄ Αθηνών)
Νίκος Ορφανός (Β΄ Πειραιώς)
Γιώργος Μαυρωτάς (Αττικής)
Σπύρος Δανέλλης (Ηρακλείου)
Σταύρος Θεοδωράκης (Α΄ Θεσσαλονίκης) και Χριστίνα Ταχιάου εάν ο επικεφαλής του κόμματος επιλέξει την έδρα του νομού Χανίων
Κατερίνα Μάρκου (Β΄ Θεσσαλονίκης)
Ιλχάν Αχμέτ (Ροδόπης)
Σταύρος Θεοδωράκης (Χανίων) και Δάφνη Μανουσάκη εάν ο επικεφαλής του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης

Ανεξάρτητοι Έλληνες:
Έλενα Κουντουρά (Α΄ Αθηνών)
Πάνος Καμμένος και Θανάσης Παπαχριστόπουλος (Β΄ Αθηνών), καθώς και Τέρενς Κουίκ εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου
Δημήτρης Καμμένος (Β΄ Πειραιώς)
Κώστας Κατσίκης (Αττικής)
Νίκος Νικολόπουλος (Αχαΐας)
Πάνος Καμμένος (Ηρακλείου) και Γρηγόρης Μακαρόνας εάν ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών
Κώστας Ζουράρης (Α΄ Θεσσαλονίκης)
Γιώργος Λαζαρίδης (Β΄ Θεσσαλονίκης)
Μαρία Κόλλια – Τσαρούχα (Σερρών)

Ένωση Κεντρώων:
Μάριος Γεωργιάδης (Α΄ Αθηνών)
Βασίλης Λεβέντης και Γιώργος – Δημήτρης Καρράς (Β΄ Αθηνών), καθώς και Νίκος Χατζηαθανασίου εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης
Τάσος Κατσαρης (Α΄ Πειραιώς)
Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου (Β΄ Πειραιώς)
Δημήτρης Καβαδέλλας (Αττικής)
Βασίλης Λεβέντης (Α΄ Θεσσαλονίκης) καθώς και ο Ιωάννης Σαρίδης εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών
Αριστείδης Φωκάς (Β' Θεσσαλονίκης)
Αναστάσιος Μεγαλομύστακας (Σερρών)

Ποιοι εκλέγονται στην Α΄και Β΄ Θεσσαλονίκης
Αλλαγές στους συσχετισμούς των εδρών μεταξύ των κομμάτων στην Α΄ και στη Β΄ Θεσσαλονίκης φέρνουν τα μέχρι τώρα αποτελέσματα των εκλογών, καθώς και στις δύο εκλογικές περιφέρειες η Ένωση Κεντρώων καταλαμβάνει την τέταρτη θέση.
Στην Α΄ Θεσσαλονίκης ο ΣΥΡΙΖΑ χάνει μια έδρα (δεν επανεκλέγεται η Βούλα Τεκτονίδου), που πηγαίνει στην Ένωση Κεντρώων, και βγάζει 6 , με αποτέλεσμα να εκλέγονται οι: Νίκος Παρασκευόπουλος (πρώτη φορά), Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης (πρώτη φορά με τον ΣΥΡΙΖΑ), Τριαντάφυλλος Μηταφίδης, Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης.
Η Ν.Δ. διατηρεί τις 4 έδρες και επανεκλέγονται οι: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελενα Ράπτη.
Από τη Χρυσή Αυγή εκλέγεται ο Αντώνης Γρέγος, από την Ενωση Κεντρώων ο πρόεδρος της Βασίλης Λεβέντης, από τη Δημοκρατική Συμπαράταξη ο Ευάγγελος Βενιζέλος, από το ΚΚΕ ο Γιάννης Δελλής (πρώτη φορά), από το Ποτάμι ο επικεφαλής του Σταύρος Θεοδωράκης (μένει εκτός Βουλής η Χριστίνα Ταχιάου) και από τους Ανεξάρτητους Έλληνες ο Κώστας Ζουράρις.
Στη Β΄ Θεσσαλονίκης χάνει την έδρα η Χρυσή Αυγή και την παίρνει η Ένωση Κεντρώων. Τα υπόλοιπα κόμματα διατηρούν τις έδρες, που είχαν. Έτσι από τον ΣΥΡΙΖΑ εκλέγονται οι Σωκράτης Φάμελλος, Δημήτρης Μάρδας (πρώτη φορά), από τη Ν.Δ. οι Θεόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης, από την Ένωση Κεντρώων ο Αριστείδης Φωκάς, από τη Δημοκρατική Συμπαράταξη ο Γιώργος Αρβανιτίδης, από το ΚΚΕ ο Αθανάσιος Βαρδαλής, από το Ποτάμι η Κατερίνα Μάρκου, από τους Ανεξάρτητους Έλληνας ο Γιώργος Λαζαρίδης (πρώτη φορά).

Κινδυνεύει να μείνει εκτός βουλής η Έλενα Ράπτη
Ένα "θρίλερ" είναι σε εξέλιξη με την κατανομή των εδρών στην Α΄ και στη Β΄ εκλογική περιφέρεια Θεσσαλονίκης, όσο συνεχίζεται η καταμέτρηση των ψηφοδελτίων.
Στην Α΄ Θεσσαλονίκης μέχρι κάποιο σημείο ο ΣΥΡΙΖΑ έπαιρνε 6 έδρες και η Νέα Δημοκρατία 4 έδρες. Με ενσωμάτωση 61,47% ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει 7 έδρες (επανεκλέγεται η Βούλα Τεκτονίδου) και η Νέα Δημοκρατία 3 (δεν επανεκλέγεται η Έλενα Ράπτη).
Στη Β΄ Θεσσαλονίκης μέχρι κάποιο σημείο έπαιρνε μία έδρα η Δημοκρατική Συμπαράταξη, αλλά με ενσωμάτωση 65,85% την έδρα παίρνει η Χρυσή Αυγή. Αυτό σημαίνει ότι δεν επανεκλέγεται ο Γιώργος Αρβανιτίδης από τη Δημοκρατική Συμπαράταξη και επανεκλέγεται από τη Χρυσή Αυγή ο Φώτιος Γραικός. Η κατάσταση αναμένεται να ξεκαθαρίσει με την ολοκλήρωση της καταμέτρησης.


Στον ΣΥΡΙΖΑ οι μονοεδρικές σε Ζάκυνθο και Κεφαλονιά – Επανεξελέγη ο Κοντονής

Πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ και στην Ζάκυνθο με ποσοστό 35,11% έναντι 28,34% της Νέας Δημοκρατίας με καταγεγραμμένο το 67% των εκλογικών τμημάτων.
Ακολουθεί το ΚΚΕ με 10,06, η Χ.Α. 6,84%, η Δημοκρατική Συμπαράταξη με 6,51%, η Λαϊκή Ενότητα με 4,05% , το Ποτάμι με 2,59%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 1,90% και η Ένωση Κεντρώων με 1,74%. Ο Σταύρος Κοντονής, θα είναι ο βουλευτής στην μονοεδρική της Ζακύνθου.
Μεγάλη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ και στην Κεφαλονιά, όπου σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών, το κυβερνών κόμμα παίρνει ποσοστό 34,14% ενώ η Νέα Δημοκρατία έρχεται δεύτερη με ποσοστό 27,65%.
Τρίτο είναι το ΚΚΕ με 9,76%, και ακολουθούν η Χ.Α. με 7,57% , η Δημοκρατική Συμπαράταξη με 5,57%, το ΠΟΤΑΜΙ με 3,52% η Λαϊκή Ενότητα με 3,52%, η Ένωση Κεντρώων με 2,49% και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 2,30%.

Τη μονοεδρική των Γρεβενών κερδίζει ο ΣΥΡΙΖΑ

Τη μονοεδρική περιφέρεια των Γρεβενών χάνει η Νέα Δημοκρατία και την κερδίζει ο ΣΥΡΙΖΑ. Με ενσωμάτωση στο 81,30% των αποτελεσμάτων ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει ποσοστό 34,99% έναντι 32,09% της Ν.Δ. και βουλευτής εκλέγεται ο Χρήστος Μπγιάλας.

Οι έδρες στην Κρήτη

Έχει αρχίσει σταδιακά να διαμορφώνεται η εικόνα για τις έδρες που παίρνουν τα κόμματα στην Κρήτη, ωστόσο μέχρι να ολοκληρωθεί η καταμέτρηση του συνόλου των εκλογικών τμημάτων υπάρχει περίπτωση αλλαγών.
Οι έδρες που παίρνει παραδοσιακά η Κρήτη είναι 16 και συγκεκριμένα 8 ο νομός Ηρακλείου, 4 τα Χανιά και από δύο έδρες ο νομός Λασιθίου και ο νομός Ρεθύμνου.
Μέχρι στιγμής – κι ενώ η ενσωμάτωση βρίσκεται κοντά στο 80% – έχει δημιουργηθεί το εξής σκηνικό:
Νομός Ηρακλείου
Στο νομό Ηρακλείου παίρνει 3 έδρες ο ΣΥΡΙΖΑ και εκλέγονται οι: Τσίπρας Αλέξιος, Μιχελογιαννάκης Ιωάννης και Βαρδάκης Σωκράτης. Σε περίπτωση που ο κ. Τσίπρας αφήσει την έδρα του στο Ηράκλειο εκλέγεται και ο Νίκος Ηγουμενίδης.
Μία έδρα παίρνει η ΝΔ και εκλέγεται ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, ωστόσο αν την αφήσει τότε θα εκλεγεί ο Λευτέρης Αυγενάκης.
Επίσης από μία έδρα παίρνουν τα κόμματα: Δημοκρατική Συμπαράταξη ΠΑΣΟΚ – ΔΗΜΑΡ (εκλέγεται ο Βασίλης Κεγκέρογλου), ΚΚΕ (εκλέγεται ο Μανώλης Συντυχάκης), Ποτάμι (εκλέγεται ο Σπύρος Δανέλλης) και ΑΝΕΛ (εκλέγεται ο Πάνος Καμμένος, ωστόσο αν αφήσει την έδρα τότε θα εκλεγεί ο Γρηγόρης Μακαρώνας).
Νομός Χανίων
Στο νομό Χανίων τρεις έδρες λαμβάνει ο ΣΥΡΙΖΑ και εκλέγονται οι: Γιώργος Σταθάκης, Παύλος Πολάκης και Βάλια Βαγιωνάκη.
Επίσης μία έδρα παίρνει το Ποτάμι και εκλέγει τον Σταύρο Θεοδωράκη.
Νομός Ρεθύμνης
Στο νομό Ρεθύμνης μία έδρα παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ και εκλέγει τον Ανδρέα Ξανθό και μία η ΝΔ που εκλέγει τον Γιάννη Κεφαλογιάννη.
Νομός Λασιθίου
Στο νομό Λασιθίου μία έδρα παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ και εκλέγει τον Εμμανουήλ Θραψανιωτάκη και μία η ΝΔ που εκλέγει τον Γιάννη Πλακιωτάκη.

Εκτός βουλής ο Λαγός - Από ποιον χάνει την έδρα του

Εκτός βουλής μένει ο Γιάννης Λαγός καθώς η Χρυσή Αυγή χάνει την έδρα στην Β' Περιφέρεια του Πειραιά.
Την έδρα παίρνει η Ένωση Κεντρώων του Βασίλη Λεβέντη και στη βουλή μπαίνει η Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου