Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014

Εφηβικό EΣΚΑΒΔΕ: Γ.Ε. Αγρινίου- ΠΑΣ Ναυπάκτου 54-67

spo-pas-nafpaktou

Νίκη-πρόκριση στην ημιτελική φάση των εφήβων της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε , πέτυχε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου την Κυριακή  26-10-2014 στο Δ.Α.Κ Αγρινίου επί  της Γ.Ε.Α με σκορ 54-67. Οι έφηβοι του ΠΑΣ, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την πιεστική τους άμυνα πήραν διαφορά 7 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 12-19. Ίδια εικόνα στην 2η περίοδο με τους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου να ανεβάζουν το ρυθμό του αγώνα και να βρίσκουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό  και σε δεύτερες επιθέσεις έχοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ, κλείνοντας το ημίχρονο με 15 πόντους διαφορά, με το σκορ 22-37 υπέρ της ομάδας της Ναυπάκτου. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Γ.Ε.Α προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του ΠΑΣ χωρίς  ωστόσο η πίεσή τους να έχει διάρκεια χάριν στην εμπειρία των εφήβων του ΠΑΣ οι  οποίοι είχαν καθαρό μυαλό και με set επιθέσεις στην 4η περίοδο, ολοκλήρωσαν την καλή τους εμφάνιση και πήραν τη νίκη-πρόκριση για τους ημιτελικούς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α:12-19 , Β:10-18 , Γ:14-17  , Δ:18-13
Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Λιόκαυτος): Γυφτάκης, Θεοφάνης, Κρέλιας 11(1), Κοκοτός, Λιόκαυτος 2, Δασκαλάκης 12, Κρητικός, Κοντονάσιος 8, Κατσίμπας 11, Τουρλίδας 4, Παπαπάνος, Μινασιάν 6.
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Χασανάι, Γκρέκας, Δούρος 24,  Χουλιάρας 11(1), Μαλέλης, Τσοπανάς 2, Κροκίδας, Αλεξανδρής 8, Σατλάνης 13(3), Ζαμπάρας 2, Αδαμόπουλος 7