Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

Βόλλεϊ ανδρών: Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Ομόνοια.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη εντός έδρας έκανε η Ομόνοια Ναυπάκτου με αντίπαλο τον Άργη Καλαμάτας. Σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, η Ομόνοια βρέθηκε να χάνει 0-1 σετ αλλά στη συνέχεια έδειξε το καλό της πρόσωπο και νίκησε με 3-1 παίρνοντας ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο.

Κακό ξεκίνημα έκανε η Ομόνοια. Βρέθηκε να χάνει 0-4 με το καλημέρα κάνοντας πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα. Η έμπειρη ομάδα της Καλαμάτας εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση στο έπακρο κερδίζοντας το πρώτο σετ με 20-25 και βάζοντας από την αρχή δύσκολα στην Ομόνοια. Οι φωνές του Μητρόπουλου στον πάγκο έπιασαν τόπο και στο δεύτερο σετ η ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μεταμορφωμένη. Με σωστές επιλογές και υπομονή στην επίθεση οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα διαφορά στο σκορ, παίζοντας ανά διαστήματα εντυπωσιακό βόλεϊ. Το σετ έληξε 25-15 και όλα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους.
Στο τρίτο σετ με όπλο της το καλό σέρβις η Ομόνοια μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, μεγαλώνοντας σταδιακά τη διαφορά από τον αντίπαλο. Στο 23-12 άρχισε να χαλαρώνει δίνοντας εύκολους πόντους στον Άργη αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί και με 25-19 πήρε κεφάλι στα σετ με 2-1. Με τέσσερις σερί άσσους από τον Παυλόπουλο ξεκίνησε το τέταρτο σετ, δίνοντας τη χαριστική βολή στην ομάδα της Καλαμάτας που από ένα σημείο και μετά δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Με 25-16 η Ομόνοια πήρε το τρίτο της σετ στο παιχνίδι κατακτώντας το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο εντός έδρας.
 Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια ανέβηκε στην τέταρτη θέση έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Κόροιβο Αμαλιάδας που ακολουθεί. Η επόμενη αγωνιστική είναι και πάλι στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο για την Ομόνοια. Θα υποδεχτεί τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, ομάδα από την οποία στον πρώτο γύρο είχε ηττηθεί με 3-1 στο Λουτράκι. Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει το Σάββατο 25 Ιανουαρίου στις 15.30.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Κόκκαλης Θ., Παυλόπουλος, Παπαηλιόπουλος Σ., Κομάνι, Τσακανίκας, Λουκάς Χ., Σουρτσέ, Κεχαγιάς, Παπαηλιόπουλος Β., Σακκούλης, Θεοφάνης, Τσούσης.

ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας (Γρηγόρης Κόλλιας): Γαλανόπουλος, Κατσάφαλος, Κόλλιας, Πατσέλης, Μαυρούλης, Χρυσανθακόπουλος, Πουλουπάτης.
 Βόλεϊ Παμπαίδων: Ήττα από την ΕΑΠ στη Ναύπακτο
Ένα ωραίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες έγινε στο κλειστό της Ναυπάκτου την Κυριακή το βράδυ. Οι παμπαίδες της ΕΑΠ νίκησαν τους αντίστοιχους της Ομόνοιας 1-3 σετ ενώ λίγο έλειψε ο αγώνας να πάει στο τάι μπρέικ.
Φοβισμένοι μπήκαν οι μικροί της Ομόνοιας στο πρώτο σετ αλλά αφού ξεπέρασαν το αρχικό μούδιασμα μετά μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και να ακολουθήσουν στο σκορ παρά το τελικό 21-25 υπέρ της ΕΑΠ. Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση για τους πατρινούς στο δεύτερο σετ με 18-25 με την ομάδα της Ναυπάκτου να μην απειλεί επιθετικά.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο σετ. Τα σέρβις του Μελιανού αρχικά έδωσαν το προβάδισμα στην Ομόνοια, η επιθετική γραμμή άρχισε να δίνει λύσεις ενώ και η μπροστινή ζώνη άρχισε να προσαρμόζεται στο μπλοκ στις απαιτήσεις του αγώνα. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να πάρει η Ομόνοια το σετ με 25-20 και να μειώσει σε 1-2. Στο αρχικό 0-4 της ΕΑΠ ο Παπαευθυμίου απάντησε με καλό σερβίς ισοφαρίζοντας σε 4-4, ο Μελιανός το συνέχισε και η Ομόνοια πήρε προβάδισμα 8-5. Γρήγορη ήταν η απάντηση και από την ΕΑΠ που ισοφάρισε εκ νέου με τις δύο ομάδες αρχικά να συμβαδίζουν αλλά τελικώς την ΕΑΠ να προηγείται 19-24 έχοντας πέντε ματς μπολ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Κοτρώνης όμως είχε αντίθετη άποψη για την εξέλιξη του αγώνα. Όχι μόνο φρόντισε με τα καλά του σερβίς η ομάδα του να ισοφαρίσει αλλά την έβαλε και σε θέση ισχύος δίνοντάς της σετ μπολ στο 25-24. Η χαρά όμως κράτησε λίγο, η ΕΑΠ με ένα 0-3 πήρε το σετ 25-27, απέτρεψε το τάι μπρέικ και κατέκτησε το τρίποντο με 1-3 στα σετ.
Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Νούλας, Χάρος, Γιαννόπουλος, Μελιανός, Κοτρώνης, Παπαευθυμίου.
Ε.Α. Πατρών (Αντώνης Γεράνιος): Φερτάκης, Προδρομίτης, Γεωργιόπουλος, Χαλκίδης, Κάββουρας, Κράνης, Καραγιάννης Γ., Καϊμάκας, Καραγιάννης Κ., Κουλόπουλος, Θεοδωρακόπουλος.